Słownik

Szlifierka automatyczna

Data 8 stycznia 2018
Szlifierka automatyczna

Szlifierka automatyczna

Szlifierka automatyczna – zasady działania

Szlifierka Automatyczna z obrotowym dyskiem ściernym wykorzystywana jest do ściągania nadmiaru materiału z próbki metalograficznej celem wyrównania jej powierzchni do późniejszej analizy. Dzięki specjalnym uchwytom i automatycznej głowicy daje możliwość szlifowania za jednym razem do sześciu próbek. Dzięki możliwości programowania czasu, prędkości obrotowej oraz siły docisku próbki szlifowanie może odbywać się bez udziału operatora.

Czym jest szlifowanie?

Szlifowanie próbki metalograficznej ma za zadanie początkowe wyrównanie jej powierzchni. Etap ten charakteryzuje się dużą ilością usuwanego materiału. W większości przypadków w procesie szlifowania, także automatycznego, stosuje się dyski ścierne z SiC, CBN lub diamentowe. Szlifierka automatyczna wymaga bardzo efektywnego chłodzenia ze względu na powstawanie dużej ilości ciepła. W przypadku większości materiałów zaleca się stosowanie szlifowania na mokro. Szlifierka automatyczna jest znakomitym rozwiązaniem jeżeli zależy nam na szybkich i dokładnych efektach.

Proces szlifowania

W przypadku urządzenia, takiego jak szlifierka automatyczna sam proces polerowania dzielimy na polerowanie wstępne i polerowanie końcowe. W trakcie intensywnego polerowania wstępnego, najszybciej jak to tylko możliwe usuwane są głębokie deformacje powierzchni. Polerowanie końcowe sprowadza się do wygładzania powierzchni z niewielkim efektem usuwania materiału.