Słownik

Szlifierka metalograficzna

Data 8 stycznia 2018

Szlifierka metalograficzna

Szlifierka metalograficzna jest niezstąpionym urządzeniem wykorzystywanym podczas przygotowania próbek. Większość szlifierek metalograficznych posiada także opcje polerowania co umożliwia zmniejszenie kosztów związanych z zakupem i posiadaniem wielu urządzeń. Na rynku dostępne są szlifierki mealograficzne manualne i automatyczne.

Czym jest szlifowanie próbki metalograficznej?

Szlifowanie próbki ma celu początkowe wyrównanie, wygładzenie jej powierzchni. Etap ten charakteryzuje się stosunkowo dużą ilością usuwanego materiału. W większości przypadków w procesie szlifowania, szlifierką metalograficzną, stosuje się dyski ścierne diamentowe lub z SiC, CBN . Szlifierka metalograficzna wymaga chłodzenia ze względu na powstawanie znacznej ilości ciepła. W przypadku większości materiałów zaleca się stosowanie szlifowania na mokro. Szlifierka metalograficzna jest niezastąpionym rozwiązaniem jeżeli zależy nam na dokładnych efektach.

Zagrożenia jakie niesie ze sobą szlifownie

Szlifowanie i polerowanie szlifierką metalograficzną powoduje zniekształcenia cienkiej warstewki powierzchniowej. Czasem utrudnia to lub nawet uniemożliwia obserwację właściwej struktury próbki. Rozwiązaniem tego problemu jest polerowanie elektrolityczne. Przy odpowiednio dobranych warunkach (napięcie, gęstość prądu, skład elektrolitu, temperatura) w ciągu mniej więcej kilkunastu sekund otrzymamy wypolerowaną próbkę o nienaruszonej powierzchni. Jednakże ze względu na wysokie koszta szlifierka metalograficzna pozostaje najczęściej używanym urządzeniem do obróbki próbek.