Słownik

Szlifierka automatyczna w metalografii – do czego służy?

Data 9 czerwca 2022

Metalografia jest procesem badawczym, który pozwala oceniać surowce pod kątem budowy i innych parametrów. Aby jednak móc dokonać badania, trzeba posiadać odpowiednio przygotowaną próbkę. W tym celu pobrany materiał przechodzi przez wiele różnych etapów, a jednym z nich – i zarazem niezwykle istotnym – jest szlifowanie. Wykonywane jest ono przy pomocy specjalnej szlifierki automatycznej, która odgrywa ważną rolę w badaniach metalograficznych. Do czego służy taki sprzęt i kiedy naprawdę szlifierka automatyczna jest niezbędna w metalografii?

Jak działa szlifierka automatyczna?

Zasada działania szlifierki automatycznej jest bardzo prosta. Wyposażona jest ona bowiem w specjalny dysk, który się obraca i pozwala pozbyć się nadmiaru materiału z pobranej próbki do badań metalograficznych. Dużą zaletą takiego urządzenia jest to, że posiada ono kilka uchwytów, które umożliwiają badaczowi jednoczesne szlifowanie nawet sześciu próbek.

Szlifierka automatyczna jest odpowiedzialna za dokładne wyrównanie powierzchni próbki, dzięki czemu badacz może poddawać ją analizie. Maszyna ta posiada szereg ustawień, dzięki którym można regulować prędkości szlifowania materiałów, dzięki czemu nadaje się do obrabiania licznych surowców.

Na co zwracać uwagę podczas szlifowania?

Szlifierka automatyczna wymaga cały czas odpowiedniego chłodzenia, ponieważ w trakcie jej pracy generowane są duże ilości ciepła. W tym celu najczęściej badacze decydują się na szlifowanie na mokro, ponieważ wtedy uzyskują pewność, że sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu. Takie narzędzie jak szlifierka automatyczna jest z pewnością przydatne każdemu laborantowi, który chce osiągnąć dokładne efekty w szybkim tempie.

Szlifowanie przy pomocy szlifierek automatycznych jest kluczowe, gdy chce się wyrównać zainkludowaną wcześniej próbkę. Obecnie w tym celu stosuje się dyski ścierne CBN, SiC oraz warianty diamentowe. Szczególnie popularny jest papier ścierny SiC, ponieważ jest łatwo dostępny i tani. W przypadku szlifowania materiałów do metalografii zaleca się metodę szlifowania na mokro.

Szlifowanie z użyciem szlifierki automatycznej

Należy pamiętać, aby w momencie używania szlifierki automatycznej do obróbki próbek metalograficznych, wykonywać dwuetapowe polerowanie. Pierwszy krok to polerowanie wstępne, natomiast drugi to polerowanie końcowe. Procesy te charakteryzują się tym, że z próbki usuwane są najpierw najgłębsze deformacje, a dopiero po tym niwelowana jest niewielka ilość materiału, która uwidacznia wszelkie mankamenty surowca i umożliwia jego dalsze badanie.