Słownik

Urządzenia metalograficzne

Data 8 stycznia 2018

Urządzenia metalograficzne – czym jest metalografia?

Preparatyka metalograficzna ma na celu badanie struktur metali z zastosowaniem mikroskopu optycznego. Wyspecjalizowany w tej dziedzinie mikroskop, pozwalający na około 20 do 2000 – krotnych powiększenie, w odróżnieniu od powszechnie stosowanych i najbardziej popularnych urządzeń, pozwala na analizę powierzchni w  świetle odbitym od jej płaszczyzny. Próbka w tego typu przypadkach (próbka metalu) musi być idealnie gładka, stąd konieczność jej wcześniejszej obróbki przy użyciu urządzeń metalograficznych. Przygotowana do analizy próbka potocznie zwana jest zgładem metalograficznym.

Urządzenia metalograficzne – do czego służą?

Urządzenia metalograficzne służą do przygotowania oraz analizy próbki metalu. Samo spreparowanie próbki w tym wypadku jest bardzo wymagające i przebiega wieloetapowo. Począwszy od cięcia próbki, w której wykorzystywane są przecinarki metalograficzne, poprzez odpowiednie uchwycenie próbki w urządzeniach do inkludowania, szlifowanie – celem usunięcia deformacji oraz odsłonięcia docelowego przekroju – kończąc na polerowaniu próbki. W każdym w tych procesów wymagane jest zastosowanie specjalistycznych urządzeń metalograficznych oraz odpowiedni dobór materiałów eksploatacyjnych.

Urządzenia metalograficzne – materiały eksploatacyjne

Każde z urządzeń biorących udział w procedurze preparatyki metalograficznej musi zostać również odpowiednio wyposażone. Do przecinarek precyzyjnych wymagane jest zastosowanie tarcz tnących i chłodziw do nich, do inkludowania potrzebujemy żywic, natomiast do szlifowania i polerowania zawiesin, past czy emulsji.