Szlifierka automatyczna i przygotowanie próbek – porady i informacje
Metalografia jest metodą badawczą, która umożliwia dokładne przyjrzenie się strukturze danego metalu lub jego stopu. Aby jednak prawidłowo przeprowadzić taki test, należy poddać próbkę wieloetapowemu procesowi przygotowawczemu. Jednym z ważniejszych kroków w całym badaniu jest szlifowanie, które pozwala odpowiednio wygładzić powierzchnię materiału. W tym celu stosuje się specjalne szlifierki automatyczne. Co warto o nich wiedzieć i kiedy z nich korzystać?
Po co szlifuje się próbki?
Szlifowanie próbek przed przystąpieniem do właściwego badania metalograficznego ma na celu wyrównanie powierzchni wcześniej zainkludowanego materiału. Podczas tego procesu charakterystyczne jest to, że usuwana jest dość spora ilość surowca, który należał do próbki. Proces szlifowania próbek do badań metalograficznych można podzielić na dwa etapy:
- Polerowanie wstępne – podczas tej czynności usuwane są najgłębsze deformacje, które znajdują się na powierzchni materiału.
- Polerowanie końcowe – celem tego działania jest jak największe wygładzenie powierzchni przy niewielkim stopniu usuwania materiału.
Jak działa szlifierka automatyczna?
Szlifierka automatyczna jest urządzeniem, które do przygotowywania próbek wykorzystuje specjalny dysk, obracający się wokół własnej osi. Element ten pracuje w taki sposób, aby jak najskuteczniej usuwać zbędny materiał z próbki do badań metalograficznych.
Nowoczesne szlifierki automatyczne posiadają nawet sześć uchwytów, dzięki czemu można jednocześnie obrabiać kilka próbek do badań. Szlifierka automatyczna posiada także możliwość sterowania tym, jak intensywnie ma obracać się dysk ścierny i z jaką siłą docisku ma obrabiać próbki. Pozwala to na zastosowanie odpowiednich parametrów do konkretnych rodzajów metalu i stopów.
Najważniejsze porady dotyczące szlifierek automatycznych
Szlifierka automatyczna jest urządzeniem niezbędnym do szybkiego przygotowania próbek w metalografii. Używając tego sprzętu, trzeba szczególnie pamiętać o tym, że podczas jej pracy wytwarza się spora ilość ciepła, która może uszkodzić sprzęt klub próbkę. Dlatego właśnie większość osób decyduje się na wykonywanie szlifowania na mokro. Dzięki temu można skutecznie zabezpieczyć sprzęt przed działaniem temperatury.
Warto również zawrócić uwagę na to, że w tego typu szlifierkach używa się najczęściej dysków ściernych CBN, SiC oraz diamentowych. Szczególnie polecany jest papier ścierny SiC, ponieważ jest on w miarę tani i łatwo dostępny, a jednocześnie niezwykle skuteczny.